İsviçre Türk Toplumu


İsviçre Türk Toplumu 2000 yılında Türk vakıf ve federasyonların bir çatı organizasyonu olarak İsviçre‘de sivil toplum kuruluşu olarak kurulmuştur.

İTT’nin hedefleri ve aksiyonları İsviçre medeni kanununa (Madde 60) uygun olarak gerçekleştirilmektedir. İsviçre‘de yaklaşık 120.000 Türk vatandaşı yaşamaktadır ve bunların yaklaşık 40.000‘i İsviçre vatandaşlığına geçiş yapmıştır. Bu kişiler 1960’larda okumak ve çalışmak için gelmişlerdir. İlk jenerasyon emeklilik yaşına erişmiş olup bazıları ise vatanına dönüş yapmıştır.

İsviçre‘ye daha iyi uyum sağlayan ikinci ve üçüncü jenerasyonlar ağırlıklı olarak İsviçre‘de yaşamlarını sürdürmektedirler. İTT bu bağlamda ağırlıklı olarak ikinci ve üçüncü jenerasyonların problemleri ve ihtiyaçları doğrultusunda İsviçre‘ye entegrasyon konusunda destek olmaktadır.

Entegrasyonu kolaylaştırmak ve İsviçre‘deki yaşantılarını harmonik bir şekilde sürdürmek adına İsviçreli organizasyonlar ve yetkili makamlar çeşitli etnik kökenli grupların sorunlarını, problemlerini ve ihtiyaçlarını detaylı şekilde analiz edip birlikte çözüm üretmek üzere çalışmaktadır. Bu amaçla farklı etnik grupların temsilcisi olarak saygın kişileri çözüm arayışı içerisinde ortak olarak adlandırmıştır.

İTT sivil toplum kuruluşu olarak; Türk toplumununun çeşitli sorunlarını ve İsviçre toplumuna uyum ve entegrasyonu konularında İsviçre‘nin kurum ve kuruluşlarına karşı Türk toplumunu temsil etmektedir ve ortak vazifesi görmektedir.

Bülten

Teşekkürler!